Facebook

Talentum

Videótár

    A 2023. február 15-én tartott workshopon rövid áttekintést kaptunk a civil szervezetek működési sajátosságairól akkor, ha önkéntesekkel tartják fent és velük szervezik programjaikat. Meghívott vendégünk, aki közösségfejlesztőként számos szervezet létrehozásában közreműködött és civil szervezeteket működtet, több példával és életszerű gyakorlatokkal támasztotta alá a mindennapokban jellemző működési módot, jellemzőket és jól bevált módszereket. Meghívott vendég: Puskásné Halál Ágnes Szentesről, moderátor: Zsivkovitsné Gyenes Krisztina.

    A hatalom az a képesség, hogy az egyik ember eléri, hogy a másik ember megtegye, amit amúgy nem tenne meg. (Klein Sándor) A chit-chat beszélgetés során a hatalom és vezetés kapcsolatát, motívumait járjuk körbe, hogyan is lehet ezeket a fogalmakat az élethelyzeteinkben felismerni és helyesen kezelni. A beszélgetésben kitérünk arra is, hogy a partnerséget hogyan értelmezzük a hatalom kontextusában. Beszélgetőpartner: Rettegi Zsolt, szervezetfejlesztő tréner.

     

    A 2022. szeptember 27-én tartott civil konferencián a meghívott vendég, Diana Bere (Pro Vobis, Románia) az Európai Önkéntesség programtervét mutatta be: Blueprint European Volunteering 2030. A stratégiai irányvonalak, a legfőbb elérendő célok, és az azokhoz vezető utak kerültek bemutatásra európai szinten, amelyeket az egyes tagországokban a helyi közösségekre lebontva lehet megvalósítani és átültetni a gyakorlatba. Az előadás angol nyelven, magyar tolmácsolással hallgatható meg felvételről. Előadó: Diana Bere, Pro Vobis, tolmács: Bátor Gellért.

     

    Gyors és rövid animációs áttekintés az önkéntesmenedzsment fontosságáról segít felismerni azt, hogy a fogadó szervezet felkészültsége az önkéntesek hatékonyságának és hosszú távú megtartásának a jelentősége.

     

    2022. december 13-án az önkéntesekkel találkoztunk, és közösen gondolkoztunk, beszélgettünk arról, hogy hogyan működik az önkéntes informális formában vagy egy szervezet keretei között, milyen motivációk mozgatják az önkénteseket, mire érdemes figyelni, ha önkéntes tevékenységet vállalunk. Kitértünk az önkéntesség európai kontextusára is és ismertettük az Európai Önkéntes Központ munkáját. Köszönjük az önkénteseknek, hogy lelkesek, fejlődésre nyitottak és tenni akarnak a helyi közösség jobbá tételéért! Előadó: Zsivkovitsné Gyenes Krisztina, civilfejlesztő

     

    A csapatmunka hatékonyabbá tétele, a csapatépítés jelentősége, a csapatformáló erő, a csapat kontra/és a gyorsaság kérdése minden közösségi embert érint. A csapat bekapcsol, résztvevővé tesz. A csapat motivál és aktivizál. A csapat a kreativitás forrása. Éppen ezért jó mélyebbre nézni, hogy mi rejtőzik az igazi csapatmunka hátterében. Ebben kalauzol el bennünket a 2022. augusztus 30-i workshopról készült felvétel. Előadó: Koncz András, egyházfejlesztő.

     

    A befogadó vagy inkluzív önkéntesség olyan önkéntes lehetőségeket jelent, amelyek minden ember számára elérhetőek életkortól, kultúrától, nemtől, szexuális irányultságtól, etnikai hovatartozástól, vallástól, társadalmi helyzettől vagy fogyatékosságtól függetlenül. Az önkéntesség mindenki számára lehetőség. A tevékenységeinkbe beágyazott inkluzív gyakorlat azt jelenti, hogy minden érdeklődő számára tudunk olyan önkéntes tevékenységet biztosítani, amely lehetővé teszi számára a kibontakozást a társadalmi feladatok ellátásában, megteremtjük a befogadás feltételeit. A befogadó önkéntesség lényege, célja, alapelvei és célcsoportjai ismerhetők meg a 2022. szeptember 20-i workshop felvételeiből. Előadó: Kispál Gyöngyi, D2 Ifjúsági Központ.

     

    Ha érdekel, hogy hogyan gondolkodhatnak a szervezedről és kicsit távolabbról vizsgálnád a személyiséged hatását, azoknak érdekes felvetéseket tartalmaz az előadás. Akár vezető, akár beosztott vagy, a „személyes éned” meghatározó. A 2022. március 29-i workshop kommunikációs szempontból vizsgálta a személyes márkát és hatását, amihez persze az önismeret is fontos tényező. A workshopról készült összefoglaló elgondolkodtat, hogyan hatunk a szervezetre, ahol tevékenykedünk. Előadó: Zsiday Krisztina, kommunikációs és ifjúsági szakértő, tanácsadó.

     

    Az önkéntesmenedzsment egyik fontos eleme a motiváció. Ha szeretnétek önkénteseiteket hosszú távon megtartani és motiválttá tenni, akkor abba érdemes apróbb vagy nagyobb energiát belefektetni. Hogy hogyan lehet mindezt hatékonyan megoldani, mit tehet egy önkénteskoordinátor ez ügyben, kiderül a workshop összefoglalójából. A tervezett és átgondolt önkéntesmenedzsment segíti azt a folyamatot, hogy az önkéntesek, mint meghosszabbított karjaink, hatékonyan és hitelesen szolgálják küldetésünk megvalósítását. A 2022. március 23-án szervezett workshop összefoglalója jógyakorlatokkal gazdagítja a látókörünket. Előadó: Zsivkovitsné Gyenes Krisztina, szervezetfejlesztő tréner.

     

    Az önkéntesek fogadásához elengedhetetlen, hogy egy szervezet tisztában legyen azokkal a menedzsment elemekkel, amelyek meghatározzák az önkénteseinek fogadását. Ha az önkénteseket szeretnénk a szervezethez meghívni, ha szeretnénk őket megtartani, ha szakszerűen szeretnénk bevonni, ha fenn szeretnénk tartani a motivációt, akkor legyünk ebben tudatosak! De hogyan is? Nézzük meg az önkéntesfogadást a toborzástól, a kiválasztáson, a bevezetésen, az integráláson és felkészítésen keresztül az önkéntesek értékeléséig és az ellenőrzéséig. Előadó: Zsivkovitsné Gyenes Krisztina.

     

    A társadalomban szervezetek százai vesznek körül bennünket, és ebben a rendszerben jó eligazodni, hogy pontosan hogyan is tudjuk megkülönböztetni az állami szférát, a forprofit szektort és a nonprofit szervezeteket. A nonprofitok tényleg nem termelhetnek profitot? Vannak átmenetek az egyes szektorok között? Melyik típusú szervezetre van nagyobb szükség a világban? Ilyen kérdésekhez adunk egy rövid definíciós bevezetőt, hogy jól tudjuk értelmezni a körülöttünk levő társadalmat. Előadó: B. Balogh Edit.

     

    Hogyan változik meg a világ és a társadalom körülöttünk? Egyáltalán illeszkedik ez a járványhelyzet egy nagy globális rendbe? Merre tartunk? Formálódik egy új világrend? De ebben hol van a helye az individuumnak, a közösségeknek, a civil szervezeteknek? Ezeket a kérdéseket jártuk körbe 2022. február 15-én workshopunkon a szociológus megvilágításában. A prezentációt közzétesszük azoknak, akik szeretnék egy távolabbi perspektívából szemlélni a világot. Előadó: Domokos Tamás.

     

    Azt gondoljuk, hogy a mi szervezetünkben nem lehet szó bántalmazásról. Aztán megtörténik a baj, és döbbenten állunk előtte. Pedig egy intézmény sokat tehet azért, hogy megelőzze a bántalmazást, hogy átláthatóvá és biztonságossá tegye a saját maga, a munkatársai és célcsoportja számára azt a környezetet, ahol naponta emberek találkoznak. 2022. február 2-án a Hintalovon Alapítvány közreműködésével bővebb információhoz jutottunk a bántalmazás-kezelés szervezeti lépéseiről. Előadó: Stáhly Kata.

     

    A kérdést mindenki megválaszolhatja magának, ha megtekinti a 2022. december 14-én tartott workshopunk összefoglalóját. Ki a vezető? Mi a vezetés? Mitől vezető a vezető? – ezeket az alapkérdéseket megválaszolhatjuk egy másik szemszögből. A vezető magányossága, a sikeres vezetés titka, a vezetői stílusok megértése segíti a civil vezetőket, hogy másképp figyeljék helyzetüket a szervezeten belül. Előadó: Rettegi Zsolt.

     

    Ha szeretnéd azt érezni, hogy jobban gazdálkodsz az időddel, akkor változtass a szokásaidon! Ehhez kapsz a videóban több technikák, ötletet, hogy merj lépéseket tenni a hatékonyabb és a céljaidat előtérbe helyező időbeosztásban. 2022. január 17-én egy workshop keretében adtunk 12 tippet az újesztendő mindenegyes hónapjára. Előadó: B. Balogh Edit

     

    Stressz, reziliencia és teljesítmény összefüggéseinek megértése alapvető jelentőségű lehet civil vezetőként. A reziliens működés megvalósítása, a stresszhelyzetekre történő felkészülés, a reziliencia képesség fejlesztése segítik a civil vezetők mindennapokban történő helytállását. 2021. november 24-én tartott workshopunk felvételiből válogattunk. Előadó: Pontyos Tamás.

     

     

    Ha szeretnéd megérteni a motiváció fajtáit eszközeit és ezek civil szervezeti sajátosságait akkor ajánljuk ezt a felvételt. Mi az a belső hajtóerő, amely hasznos a civil vezetőknél? Hogyan is tekintsünk a szervezetre, mint organikus egységre? Mivel operáljunk a saját és mások motivációjánál? Ezekre a kérdésekre kerestük 2021. november 24-én a válaszokat, ahol a felvétel készült. (A hanghibákért elnézést kérünk.) Előadó: Pontyos Tamás.

     

    Az önkéntesek megérkeznek szervezetünkben, tevékenykednek a küldetésünkért, majd távoznak tőlünk. Ez idő alatt számos dolog történik az önkéntessel, megismerkedik a szervezettel, és kialakít egy képet, egy érzést, egy gondolatot a képviselt civil ügyről. Így nagyon fontos, hogy egy olyan civil szervezetbe vagy nonprofit intézménybe várjuk az önkéntest, ahol tisztában vannak azokkal az elemekkel, amelyek az önkéntesek menedzselésének keretét adják. Ezek a statikus elemek, amelyeket megismerhetünk a prezentációban. Előadó: Zsivkovitsné Gyenes Krisztina.